Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Kam kráčíš, křesťane ?!

25. 01. 2020 11:15:02
Jsou křesťané skutečně jen ovečky, vedené na porážku ? Mají slepě následovat svého Pastýře bez ohledu na následky ? Nebo díky poslušnosti získají takový bonus, který stojí za všechny nesnáze s tím spojené ? Pojďme o tom hovořit.

Text k zamyšlení: "Numeri 9:15-23"

http://www.obohu.cz/bible/

V Numeri ve třinácté a čtrnácté kapitole se píše o průzkumu země zaslíbené. Většina průzkumníků se polekala místních obyvatel. A proto neposlechli Hospodinův pokyn obsadit zemi. Nešli tam, kam je Pán Bůh poslal.

Vzpomínám si na proroka Jonáše, který také nechtěl jít do Ninive. Možná, že se obával velkého města a silné městské policie. Ale i v jeho případě Pán Bůh věděl, jak na něho. Zastavil ho takovým způsobem, že během tří dnů byla neposlušnost ta tam. Prorok pak dostává druhou šanci, kterou využije.

Podobně i národ Izraelský potřeboval vytrénovat. Rytmus jeho putování se řídil polohou oblaku nad stanem svědectví. Když oblak přikrýval stan, Izrael tábořil. Pokud se zvedl, Izrael vyrazil na pochod. A bylo jedno, jestli to bylo ráno, v poledne, večer nebo o půlnoci. Celý národ se učil poslouchat jako hodinky.

Mně to připomíná poslední dva roky. Na začátku jsem se na Boži pokyn dal k dispozici pro kazatelskou službu. Pak následovaly okamžiky rozhovorů a pak okamžiky čekání. Někdy jsem čekal dny, někdy týdny a jindy měsíce. Jak říká Šalomoun v knize Kazatel. Všechno má svůj čas. Je čas čekat a je čas vyrazit na cestu.

Když jsem to říkal manželce, tak prohlásila: Ale to já se učím už posledních dvacet let. A je to pravda. Posledních dvacet let jsem každou chvíli měnil zaměstnání a mnohokrát jsme se stěhovali sem a tam. Prožili jsme spolu na vlastní kůži, co znamená vstát a vyrazit na delší cestu se všemi věcmi potřebnými k životu a co znamená spočinout, sloužit Pánu Bohu a očekávat na jeho další pokyn.

Povzbuzení na závěr této úvahy:

Numeri 10:35-36

I stalo se, když truhla vyrazila, že Mojžíš řekl: Povstaň, Hospodine, ať se tvoji nepřátelé rozprchnou, ti, kdo tě nenávidí, ať před tebou utečou. A když spočinula, říkal: Navrať se, Hospodine, k desetitisícům izraelských tisíců.

Nevstáváme a nevyrážíme na cestu sami. Pokud nás povolal Hospodin, můžeme počítat s tím, že On půjde před námi a připraví nám cestu. Odstraní překážky, porazí nepřátele, udělá, co je třeba a na co sami nestačíme.

Ani během odpočinku a trpělivého očekávání nezůstáváme osamoceni. Jsou chvíle, kdy jsme tak utahaní, že bychom nejraději se vším sekli. Ať se snaží ti druzí. V takových chvílích můžeme vztáhnout ruce po zaslíbení Pána Ježíše:

Pojďte ke mně všichni upracovaní a obtěžkaní, a já vám dám odpočinout. Mt 11:28

Než začnu pokládat otázky, musím připomenout, že všechny dříve zmíněné biblické postavy mají vybudovaný silný vztah ke svému Stvořiteli. V jejich případě tak mohl Pán Bůh přikročit k další fázi jejich duchovního růstu a tím byla poslušnost. Poslušnost vycházející z důvěry, že to nejen s námi Pán Bůh myslí dobře, ale že má také dostatek prozíravosti a moci, aby nás dobře vedl. V cíli nás pak nepotká velké fiasko, ale nalezneme úžasné a dobré věci, které nás nikdy ani nenapadly.

Jsme teď na cestě, nebo čekáme na pokyn? Bojíme se vyrazit nebo jsme plni důvěry, odvahy a běžíme vpřed? Potřebujeme vycvičit svoji poslušnost nebo je naše ucho vycvičené a naše nohy připravené vydat se na pochod? Jsou to termíny skoro vojenské. Ale nejsme nebo nemáme být duchovními vojáky v první linii? Sůl, která brání rozkladu společnosti, se může někomu dostat do očí a pak je na konflikt zaděláno. Máte s tím někdo zkušenosti ?

http://www.obohu.cz/bible/

Autor: Pavel Král | sobota 25.1.2020 11:15 | karma článku: 11.68 | přečteno: 511x

Další články blogera

Pavel Král

Branou k moudrosti je bázeň

Jak získat moudrost ? Musíme všechno vyzkoušet na vlastní kůži, vším se nechat spálit, abychom zmoudřeli ? Je to vydřená znalost ? Je to nezasloužený dar ? Nebo je snad moudrost bytostí stvořenou Hospodinem před založením světa ?

8.2.2020 v 2:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

Pavel Král

Kde je mé útočiště ?

Proč přicházejí životní bouře ? Mají mne srazit na kolena nebo vytrénovat ? Kde hledat pomoc ? Mohu se povzbudit sám dobrými slovy ? Takové otázky mi tanou na mysli, když procházím situací, která mě drtí a nevím kudy kam.

1.2.2020 v 10:28 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 177 | Diskuse

Pavel Král

Žijeme ve vleku svých přání ?

Pokud vyhovíme svému skrz na skrz špatnému přání, je s námi navždy amen ? Nemáme další šanci začít znovu a musíme jako oslové pokračovat stále dál a dál, až se naše vztahy a my sami rozbijeme na padrť ? Pojďme hledat odpověď.

18.1.2020 v 16:21 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 201 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Komunisté se chopili moci dne 25. února 1948, což je temný den naší historie

25. únor 1948 je temný den naší historie. Komunisti se chopili moci a násilně ujařmili své spoluobčany. Ne cizí moc, ale sami svému národu jsme připravili temných 40 let.

25.2.2020 v 19:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 |

Eva Šamánková

Pohřbeni zaživa

Na první pohled přívětivé místo k prožití závěrečné etapy života. Při bližším pohledu však vyvstávají pochyby. A přímý vhled otevírá dveře do domu hrůzy, kde nejde o nic jiného, než o holé životy bezbranných starých lidí...

25.2.2020 v 8:36 | Karma článku: 8.69 | Přečteno: 550 | Diskuse

Karel Sýkora

Vřeteno — cvik na posílení páteře

Cvičení o protažení celého těla hovoří o starým kozáckém cviku, kterému se říká Vřeteno, nebo také Žgonka. Slouží mimo jiné ke zpevnění svalů mezi jednotlivými obratli a tím i celé páteře.

25.2.2020 v 8:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 |

Richard Mandelík

Festival Opera Praha 2020

Poprvé na tomto bienále a hned čtyřikrát. Pokaždé z jiného důvodu a pokaždé spokojen. Dvakrát a půlkrát jdu na krásné dámy, jednou jdu z nostalgie a jednou na jednu z mých oper nejoblíbenějších.

25.2.2020 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Karel Sýkora

Město podvodů — Praha

Praha se stala významným centrem na konci 9. století, kdy si ji volí za sídlo Přemyslovci, kteří začali budovat české knížectví. Rozvíjející se podhradí na obou březích Vltavy obklopující přemyslovské hradiště.

24.2.2020 v 10:10 | Karma článku: 3.23 | Přečteno: 126 |
Počet článků 5 Celková karma 7.81 Průměrná čtenost 213

Hledající, chybující a nalézající člověk, který s nadějí kráčí dál vstříc všem nejistotám, které přináší život.

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací

Díky podpoře uživatelských modifikací se kolem Skyrimu vytvořila silná komunita, která svoji modlu neustále vylepšuje....